reklama

Šesť dôvodov prečo necvičiť jogu

Po niekoľkých rokoch konverzácie na tému joga s rôznymi typmi ľudí som prišla k záveru: sú takí, ktorí chcú na sebe pracovať a baví ich osobnostný rozvoj. A sú takí, ktorí majú niekoľko veľmi dobrých dôvodov, prečo necvičiť jogu (napríklad averzia voči všetkému alternatívnemu a podobne).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)
Samphotostock.cz
Samphotostock.cz (zdroj: andresr)

Keď som si pred vyše rokom prečítala článok od Sadie Narnini, obľúbenej jogovej bloggerky a lektorky v Huffington Post, nasmiala som sa. Rozpísala sa, prečo sa nenechať štíhlou, ohybnou lektorkou jogy ako ona nahovoriť na jogu. Mňa v tejto súvislosti napadá hneď šesť dobrých dôvodov:

1. Chcete vyzerať 9 rokov staršie, než v skutočnosti ste...

K tomuto číslu som došla na základe jednej štúdie: v nej sa potvrdilo, že hodina jogy trikrát do týždňa “omladila” ľudí v priemere o 9 rokov. A tým sa nemyslí iba žiarivá pleť či vitálny pohľad očí. Vplyv siaha až na úroveň našej DNA. Zistilo sa totiž, že joga harmonizuje endokrinný systém, ktorý okrem iného reguluje aj naše starnutie, metabolizmus a imunitu. Videli ste už telo dlhoročného jogína/ jogínky? Asi chápete… Mne napríklad hádajú konštantne o 5 rokov menej… Toto “bremeno” zatiaľ nosím rada… J

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Pevne veríte, že pneumatika okolo pása, alebo extra vankúšiky okolo bokov sú proste pre opačné pohlavie sexy, a potrebujú tam ostať…

Len na margo toho: podľa jednej štúdie, ktorá bežala v rámci Programu pre prevenciu rakoviny Hutchinsonovho centra v USA sa skúšala joga ako nástroj podpornej terapie, a prišlo sa k nasledujúcemu záveru: ľudia stredného veku, ktorí pravidelne cvičili jogu v horizonte 10 rokov pribrali na váhe oveľa menej, ako tí, ktorí ju necvičili. OK, to nie je až také prekvapujúce, no zaujímavé je na tom to, že tieto výsledky boli potvrdené nezávisle od výberu jedla či iných pohybových aktivít.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niežeby som s tým mala priamu skúsenosť – musím priznať, že som v živote netrpela ani len miernou nadváhou . Môj problém bol často opačný - prílišná chudosť. Ak ste však všeobecne zdraví (teda netrpíte ochorením, pri ktorom vyslovene strácate na váhe), joga pomáha stabilizovať ručičku na váhach – či už smerom hore, alebo dole. A je to najmä vďaka stabilizácii hormónov, ktoré spôsobujú prejedanie, nekontrolovateľné maškrtenie, či naopak prílišné chudnutie. V konečnom dôsledku to môže znamenať, že občas dáte prednosť šalátu pred salámou, ale to zas vôbec nie je zlá vec..

3. Nevadí vám s pribúdajúcimi rokmi tráviť viac a viac času v zariadeniach zdravotníckeho typu...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

OK, jedlo v nemocnici nie je bohviečo, ale iste sa o vás ako-tak starajú… Údajné štatistiky poisťovacích spoločností v USA ukazujú, že ľudia cvičiaci jogu či meditáciu vykazujú až o 87% nižšiu mieru hospitalizácie pre malígne i benígne nádory, 30% menej pri infekčných ochoreniach, and 50% menej pri návštevách praktických lekárov. Dôkazy doložiť neviem, ale keď sa pozriem na svojich starších kolegov z jogy, mám tendenciu veriť...


4. Radšej budete žiť kratšie a “naplno”, ako dlho a “sucho”...

Má to svoju logiku, priznávam. No môže sa veľmi reálne stať aj to, že miesto elegantného či dramatického skorého odchodu zo sveta zažijete pomalý mentálny úpadok… Dôležitou oblasťou, ktorá je starnutím ovplyvňovaná je mozgová kôra, a tá „poháňa“ myšlienky, senzorické vnímanie, jazyk a emócie. A to sa starnutím proste zhoršuje. Výskumy ukázali, že ľudia pravidelne meditujúci vykazovali hrubšie kortikálne oblasti ako u kontrolnej skupiny. A mnoho ďalších vecí ako zlepšenú pamäť a pod. Neviem ako vy, ale ak je niečo v mojom mozgu, čo môže ostať na úrovni tridsiatky miesto 50, beriem to…

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5. Jednoducho nenávidíte jogu...

A nedivím sa vám… Joga sa stala akýmsi fitnes programom pre štíhlych a o štíhlych. Jogu cvičia štíhle, ohybné dievčiny, ktoré mnohé z nich boli kedysi gymnastky, tanečnice či iné pohybovo aktívne osôbky. Aj pre mňa je dodnes inšpirujúce vidieť niekoho zauzliť sa ako praclík, alebo balancovať na predlaktí s nohami v lufte… keďže medzi týchto extrémne ohybných a fyzicky zdatných adeptov nepatrím. Vedzte však, že jogu kedysi cvičili výhradne muži.

Aj keď naši muži majú oproti Indom nevýhodu v tom, že majú úplne inú konštitúciu tela, nemusí to byť “misia nezvládnuteľná”. Naopak… dnes mám v skupine, v ktorej jogu precvičujem polovicu mužov! Pravda, je to najmä vďaka faktu, že ju učím s dvoma ďalšími CHLAPMI, ale pointa je rovnaká. Joga je pre všetkých bez rozdielu pohlavia, ohybnosti a zdravia. Len treba nájsť vhodnú formu – teda štýl a učiteľa.

A uznávam, že ak vkráčate do niektorého jogového štúdia a uvidíte tam zauzlené mlaďasky alebo mlaďasov, ktorí svoje pohybové majstrovstvo zavŕšia 20-minútovým spievaním mantier, môže to vyvolať pocit, že ste na sakramentsky zlom mieste a v zlom čase – najmä ak hľadáte iba typ zdravej pohybovej aktivity s troškou tzv. body-mind-spirit filozofie…

Či už vás zaujíma klasická hathajoga, chcete sa spotiť pri powerjoge alebo aštanga joge, preferujete jemnú zdravotnú jogu, alebo naopak bažíte po duchovne s trochou sanskritu – určite by sa našiel štýl či inštruktor, ktorý by Vám nakoniec vyhovoval.. Časom by ste prišli aj na to, že nie každý učiteľ jogy prepadne panike pri pohľade na kus mäsa alebo pohár červeného vína. A tiež by ste možno prišli na to, že tú jogu viete akceptovať. A možno i mať radi….

Denisa Veselská

Denisa Veselská

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Lektorka jogy II. stupňa v ČR a SR, hľadačka talentov a milovníčka umenia. Viac o mne a o joge na stránkach www.jogaprezdravie.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu